Projekty

 

PROJEKTY

Dofinansowane ze środków PFRON

w zakresie organizacji sportu, kultury, rekreacji i turystyki osób niepełnosprawnych.

 

 • „Rusz ciało, odzyskaj równowagę”
  26 maja 2017r.
  W projekcie wzięło udział 100 ze stopniem niepełnosprawności, mieszkańców Bielska-Białej. W ramach projektu odbyło się:

BIEG – po terenach rekreacyjnych Bielska-Białej – mgr Agata Bocian

JOGA – przeprowadzono profesjonalne zajęcia z jogi – mgr Elżbieta Myszkowska: nauczyciel jogi – Certyfikat Międzynarodowego Centrum Sivananda Joga Vedanta

TAI-CHI mgr Piotr Gęborys Instruktor Rekreacji Ruchowej ze specjalnością Kung Fu / Wu Shu (legitymacja TKKF)

 • „Górska eskapada w głąb siebie”
  31 sierpnia 2018r.
  Udział wzięło 150 osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności, ich rodziny, mieszkańcy Bielska-Białej.

 


TRASA SZLAKIEM NA KOZIĄ GÓRĘ
– (szczyt w Beskidzie Śląskim) /mgr Agata Bocian/ Z Błoni, w pięciu 10-osobowych grupach czerwonym szlakiem uczestnicy wyszli na szczyt góry. Po odpoczynku powrót szlakiem żółtym do Cygańskiego Lasu na polanę pod starą skocznią, na miejsce imprezy.

WARSZTATY TANECZNE – /mgr Irena Kumkowska/ na polanie w Cygańskim Lesie w Bielsku-Białej: uczestnicy projektu doświadczyli jak można potem samemu tańczyć uwalniając emocje, poprawiać nastrój.

WARSZTATY MALARSKIE – /mgr Renata Mędrzak-Madusiok/ w plenerze na polanie w Cygańskim Lesie: ich celem nie była nauka malowania, a doświadczenie przez uczestników malowania na płótnie. Malowanie stanowiło narzędzie do uruchomienia procesów, dzięki którym uczestnicy docierali do swojego emocjonalnego wnętrza, mogli poznać siebie z zupełnie nowej strony, dotrzeć do swojej naturalnej kreatywności. W spokojnej, przyjaznej atmosferze, bez jakichkolwiek oczekiwań i wymagań mogli wyrazić swoją indywidualność, być sobą, cieszyć się chwilą.

OGNISKO INTEGRACYJNE – wtej formie imprezy wzięły również udział rodziny niepełnosprawnych oraz mieszkańcy Bielska-Białej. Wspólnie przygotowane ognisko, umożliwiło wszystkim skorzystanie z poczęstunku w postaci pieczonych kiełbasek, napojów. Zorganizowano wspólne śpiewanie piosenek turystycznych i biesiadnych.

 • „I Ty możesz mieć swoje drzewo”
  10 maja 2019r.

We wrześniu 2019r. osoby niepełnosprawne posiadające stopień niepełnosprawności będące mieszkańcami Bielska-Białej uczestniczyły w akcji sadzenia drzew na terenie Cygańskiego Lasu. We współpracy z Nadleśnictwem posadzono 450 sosen, świerków i buków. Do pomocy osobom niepełnosprawnym w sadzeniu drzew pozyskano 30 wolontariuszy – członków Ochotniczej Straży Pożarnej, uczniów Technikum Ogrodniczego. Akcję zakończyło ognisko integracyjne przy muzyce, wspólnych zabawach i poczęstunku.

Zadanie publiczne: „Medyczne i psychologiczne sposoby przeciwdziałania skutkom COVID-19”
30.09.2021r. i 01.10.2021r.
ZADANIE JEST DOFINANSOWANE Z BUDŻETU SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO

Zapraszamy do Hotelu ELBRUS w Szczyrku, gdzie odbędą się wykłady, warsztaty skierowane do osób z niepełnosprawnością oraz ich opiekunów i osób zaangażowanych w proces rehabilitacji:

lek. med. Jolanta Klemens specj. psychiatra:
„Farmakologia osób z niepełnosprawnością sprzężoną”

ks. Wojciech Pal mgr psychologii, psychoterapeuta:
„Psychologiczne skutki funkcjonowania w realiach pandemii, jej wpływ na życie osób niepełnosprawnych, skutki długofalowe”

lek. med. Aleksander Rutkiewicz dr nauk humanistycznych, spec. anestezjologii i intensywnej terapii, lekarz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego
„Udzielanie pierwszej pomocy w wybranych stanach nagłych”

mgr Barbara Płaczek trener edukator seksualny osób z niepełnosprawnością intelektualną, trener edukator seksualny dzieci i młodzieży, specjalista seksuologii, pedagog, terapeuta:
„ Rola seksualności w zaspakajaniu potrzeb psychicznych osób niepełnosprawnych (miłości, akceptacji, szacunku, uznania, bezpieczeństwa, samorealizacji)”

Osoby niepełnosprawne uczestniczące w projekcie będą też miały możliwość poznania zasad bezpiecznego zachowania się w górach i zasad udzielania tam pierwszej pomocy. Jest to możliwe dzięki współpracy z BESKIDZKĄ GRUPĄ GOPR. Po wyjeździe koleją gondolową na Halę Skrzyczeńską ratownicy GOPR przeprowadzą szkolenie. Część osób będzie mogła wyjechać wyciągiem kanapowym jeszcze wyżej, skąd przejdzie na szczyt Skrzycznego.

Ośrodek Mountain Resort umożliwił wyjazd koleją gondolową i kanapową nieodpłatnie dla całej grupy osób niepełnosprawnych i opiekunów biorących udział w projekcie, ratownicy Beskidzkiej Grupy GOPR przeprowadzili szkolenie również nieodpłatnie za co bardzo, bardzo dziękujemy.

Stowarzyszenie FELICITAS Kreacja Rzeczywistości

43-502 Czechowice-Dziedzice
ul. Nad Białką 1E
Tel: 602 322 713
Tel: 512 459 504
biuro@felicitas.pl

Warsztaty Terapii Zajęciowej FELICITAS

43-502 Czechowice-Dziedzice
ul. Nad Białką 1E
Tel: 570 027 479
biuro@felicitas.pl

Warsztaty Terapii Zajęciowej FELICITAS

43-340 Kozy
ul.Bielska 17
tel.519 485 607
biuro@felicitas.pl